چاپ روی پارچه | چاپخانه ایران زمین ارائه دهنده انواع خدمات چاپی | 88893140
828
rtl,page-template-default,page,page-id-828,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-16.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

چاپ روی پارچه

چاپ روی پارچه

چاپ روی پارچه

چاپ روی پارچه ، حتما این سوال برای شما پیش می آید که چه پارچه هائی با این روش چاپ سابلیمیشن قابل چاپ می باشد تا بتوانید نسبت به خرید پارچه ی مورد نظر برای چاپ اقدام نمائید. در واقع این مهم ترین و بیشترین سوالی است که مشتریان چاپ پارچه از ما می پرسند. در جواب این سوال باید گفت که برای دریافت نتیجه ی مطلوب از این نوع چاپ نیازمند دو شرط ویژه است.

چگونه چاپ روی پارچه با کیفیت انجام دهیم ؟

شرط اول اینکه رنگ پارچه روشن باشد و شرط دوم این است که درصد پلی استر پارچه بالا باشد. اگر هر یک از این شروط برقرار نباشد امکان چاپ مقدور نیست.در واقع این نوع چاپ برای پارچه هائی مناسب می باشد که اولا دارای درصد پلی استر حداقل 70% و همچنین دارای رنگ روشن و ترجیحا سفید باشند.

حال به تفصیل نسبت به شرح موارد فوق می پردازیم. شما نیز حتما نسبت به مطالعه ی موارد فوق اقدام نمائید تا نتیجه ی دلخواه چاپ پارچه برای شما حاصل آید.

چاپ روی پارچه

جنس پارچه مورد نیاز برای چاپ روی پارچه

ابتدا به این نکته می پردازیم که جنس پارچه باید چه جنسی باشد که چاپ بخوبی روی آن انجام شود؟ تار و پود و نخ مورد استفاده تاثیر بسیاری بر چاپ خواهد گذاشت.

نحوه عمل چاپ سابلیمیشن به گونه ای است که هر چه از مواد پلی استر بیشتری در پارچه استفاده شده باشد کیفیت نهائی بهتر خواهد شد. زیرا چاپ سابلیمیشن با دمای بالای 200 درجه انجام می گیرد.

در این دما رنگ از روی کاغذ مخصوص بخار شده و بروی پارچه می نشیند. پلی استر و یا همان مواد نفتی باعث می گردد که رنگ با حرارت در جان و بافت پارچه نفوذ کند و چاپ به بهترین شکل ممکن انجام گیرد.

بنابراین هر چه درصد پلی استر در پارچه بیشتر باشد این نفوذ در بافت پارچه بهتر انجام خواهد گرفت و چاپ نهائی پر رنگ تر، شارپ تر و زنده تر خواهد بود و البته باعث میگردد ماندگاری بیشتری نیز داشته باشد.

چاپ روی پارچه

تاثیر رنگ پارچه در چاپ روی پارچه

همانطور که خدمت شما عرض شد بهترین رنگ برای پارچه در چاپ سابلیمین رنگ سفید می باشد. اما شاید عده ای از خود بپرسند که چرا پارچه ی سفید؟ و اگر بخواهیم پارچه ای با زمینه ی رنگ دیگری داشته باشیم چه باید بکنیم.

باید این نکته را گوشزد شد که نه تنها در چاپ پارچه مشکلی در این زمینه نیست بلکه حتی این یکی از نقاط قوت این نوع چاپ روی پارچه می باشد. بدین علت که تمامی سطح پارچه قابل چاپ می باشد یعنی اگر شما یک پارچه ی سفید داشته باشید می توانید هر رنگی روی آن چاپ نموده و پارچه را کاملا به سلیقه ی خود تبدیل کنید.

هیچ محدودیتی در این مورد وجود ندارد. زیرا می توان رنگ پارچه ی سفید را توسط چاپ به هر رنگی و به هر طرحی تغییر داد. بعد از پارچه ی سفید پارچه هائی با رنگ های روشن، مانند زرد روشن، صورتی روشن، آبی روشن، کرم روشن، سبز روشن و کلا هر پارچه های که دارای رنگ روشن می باشد قابل استفاده است.

اما در این نوع پارچه ها بدین علت که رنگ پارچه روی رنگ چاپ تاثیر گذار است لذا ممکن است در بعضی از رنگ ها، چاپ با تغییراتی همراه باشد لکن توصیه نمیشود و بهتر از قابلیت بالای سابلیمیشن در رنگ آمیزی اختصاصی پارچه ی سفید به پارچه ی مورد نظر استفاده شود.

نام پارچه های قابل چاپ

در نهایت طبق تجربیاتی که ما در این مورد در مورد چاپ روی پارچه بدست آوردیم و طی آزمون و خطاهائی که روی پارچه های مختلف برای مشتریان گوناگون انجام گرفته است به این نتیجه رسیده ایم :

پارچه هائی مانند : ساتن، اسپان، فلامنت، ریون، شانتون، پورش، حریر، ونیزی، قواصی و برخی از پارچه های خانواده ی ویسکوز قابل چاپ می باشند.

این پارچه ها در موارد گوناگونی کاربرد دارند و مورد استفاده قرار می گیرد. این پارچه ها جواب خود را پس داده اند و عموما بدون دردسر و مشکل قابل چاپ می باشند.

با این حال خلوص تولید پارچه ها، نحوه ی بافت و الیاف و موادی که کارخانه ی تولید کننده ی آنها در تولید نخ مربوطه مورد استفاده قرار میدهد عموما بسیار متنوع می باشد.

لذا بهترین روش برای پیش بینی چاپ پذیر بودن پارچه تست آن می باشد تا از این نظر اطمینان حاصل شود که آیا پارچه قابل چاپ می باشد یا خیر.

چاپ روی پارچه

روی چه پارچه هائی چاپ انجام نخواهد گرفت؟

وقتی درصد پلی استر پارچه پائین باشد نتیجه ی چاپ معکوس خواهد بود. یعنی وقتی شما در چاپ سابلیمیشن از پارچه هائی استفاده کنید که درصد پنبه ی بالائی دارند چاپ بخوبی انجام نخواهد گرفت و یا در بعضی پارچه ها اصلا چاپی انجام نخواهد شد.

در بعضی پارچه ها نیز ممکن است چاپ انجام شود اما در اثر شستشو از بین برود. بنابراین وجود پلی استر بالا عامل بسیار مهمی در کیفیت نهائی چاپ خواهد داشت. همچنین پارچه هائی که از کتان و الیاف طبیعی ساخته شده اند به علت جذب بسیار بالا و سریع جوهر سابلیمیشن نتیجه ی مطلوبی نخواهد داشت.

نکته ی مهم دیگر اینکه از آنجا که در چاپ سابلیمیشن رنگ سفید وجود ندارد لذا در صورتی که پارچه مشکی باشد عملا چیزی بعد از چاپ روی آن دیده نخواهد شد. ذکر این نکته بسیار مهم می باشد که پارچه های تیره مانند مشکی، قهوه ای تیره، سرمه ای و از این دست قابلیت چاپ ندارد و رنگ چاپ در تیرگی رنگ پارچه گم خواهد شد بنابراین چنین پارچه هائی را برای این نوع چاپ از ذهن خود بیرون کنید.