چاپ افست | چاپ افست کاتالوگ | چاپ افست بروشور | چاپخانه ایران زمین 02188893140
766
rtl,page-template-default,page,page-id-766,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-16.8,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

چاپ افست

چاپ افست

چاپ افست

چاپ افست نوعی از چاپ است كه امروزه به طور بسيار گسترده برای انواع چاپ كه قرار است بر روی كاغذ و با تيراژ بالا (معمولاً 1000 عدد يا بيشتر) و نيز با كيفيت بالا چاپ شود مورد استفاده قرار می گيرد. مواردی که از این نوع چاپ در تیراژ بالا استفاده میشود عبارتند از : چاپ كتاب ، چاپ مجله ، چاپ بروشور و چاپ كاتالوگ ، چاپ پوستر 

دستگاه های چاپ افست

دستگاه های چاپ افست

بسته به مدل دارای سايز چاپ از 50*35 سانتی متر تا 100*70 و حتی در موارد محدود تا سايز 140*100 می باشند.

رنگ های مورد استفاده در چاپ افست

در این نوع چاپ از مدل رنگ CMYK استفاده می شود و هر رنگ به صورت جدا گانه بر روی كاغذ چاپ ميشود و عمل تركيب رنگ بر روی كاغذ صورت ميگيرد.

برخی از دستگاه های چاپ افست دارای يک ستون رنگ هستند يعنی در هر بار مكش كاغذ فقط می توانند يک رنگ را روی كاغذ چاپ كنند.

برخی از دستگاه ها دو رنگ و برخی نيز چهار رنگ هستند كه چاپ هر چهار رنگ را با يک بار مكش كاغذ انجام می دهند.

دستگاه های چاپ افست 5 رنگ

این دستگاه ها كه علاوه بر چاپ هم زمان CMYK ميتوانند چاپ رنگ پنجم (مثلاً نقره ای يا طلايی يا رنگ های ساختگی) و يا حتی چاپ ورنی را انجام دهند.

تكنولوژی چاپ افست

در اين تكنولوژی برای چاپ هر رنگ بر روی كاغذ از سه استوانه ی اصلی استفاده می شود. به دور غلطك اول صفحه ای فلزی از جنس آلومينيوم كه به آن پليت يا زينک ميگويد پيچيده می شود.

اين صفحه ی فلزی قبلاً در واحد پيش از چاپ موسوم به ليتوگرافی ساخته می شود. در ليتو گرافی فايلی كه براي چاپ ارسال شده است به چهار رنگ تشكيل دهنده ی آن (CMYK) تقسيم شده و فايل مربوط به هر رنگ با نوعی از مواد پليمری مخصوص بر روي سطح ورقه ی آلومينيومی چاپ ميشود.

 

انواع غلطک ها در دستگاه چاپ افست

جنس سطح زينک يعنی بخشهايی كه از ماده ی پليمری پوشانده شده است به گونه ايست كه به هيچ عنوان مركب را به خود جذب نميكند اما جاذب آب می باشد. جنس بخش پليمری به گونه ايست كه دقيقاً برعكس عمل می كند يعنی مركب را جذب كرده و آب را جذب نمی كند.

دو غلطک كوچک با غلطک اصلی زينک در تماس هستند . يكی از آنها با محفظه ی آب در تماس است و ديگری با محفظه ی مركب. غلطک زينک بسته به تصويری كه با مواد پليمری بر سطح آن نقش بسته مركب را از غلطک جذب می كند و در ساير بخش ها فقط مرطوب می شود.

سپس اين رنگ جذب شده را به غلطک پايينی كه از جنس لاستيک می باشد منتقل می كند اين غلطک هم بر روی كاغذ ميچرخد و مركب را به سطح كاغذ منتقل می كند. غلطک زيرين وظيفه ی فشار دادن كاغذ به غلطک لاستيكی را بر عهده دارد.

تكنولوژي چاپ افست

درباره ی چاپ افست

سيستمهای مختلفی براي چاپ وجود دارند از انواع چاپ دستی گرفته تا چاپهای سيلک و فلكس و تامپو و.. و چاپ های ماشينی مثل سيستمهای مسطح ( ماشين ملخی و يا افست مسطح ) و چاپ افست و اين اواخر چاپ ديجيتال.

آنچه كه امروزه بيشتر با آن سرو كار داريم چاپ افست و ديجيتال است. كه اكنون موضوع بحث ما چاپ افست است.

نكته ای كه بايد قبل از هر چيز به آن اشاره كنيم اين است كه براي چاپ افست حتما بايد از سيستم CMYK استفاده شود. (نكته ايی كه همه به آن آگاهی دارند لزوم كاليبره بودن مانيتور و مديريت رنگ است)

چاپ افست مبتنی بر چاپ چهار رنگ است اما مي توانيم كارهايی با يک رنگ، را تا 10 رنگ مختلف چاپ كنيم.(يک رنگ به صورت نزولی از كم تا زياد) كه البته چاپ بيشتر از 4 رنگ تخصص و اطلاعات خاص خودش را می طلبد.

 

انواع ماشین های چاپ افست؟

ماشينهای چاپ افست يا تک رنگ هستند يا دو رنگ و يا چهار رنگ و البته دستگاه هايی وجود دارند كه چاپ بيشتر از چهار رنگ را انجام می دهند. (همان چهار رنگ ولي پشت و روی كاغذ و ورنی كه از بعضی لحاظ برای زيبايی كار است تا كيفيت يا …. )

در ماشينهای چاپ افست برای هر رنگ يک ستون چاپ وجود دارد كه متشكل از سيلندر بستن زينک و غلطک های رنگ است.(اين فقط در بعضی از دستگاها دلالت ميكند (رولند كه ساخت آمريكا است دو رنگ بر روی يک برج روی هم سوار هستتند))

در دستگاههای تک رنگ هر رنگ بطور مجزا چاپ می شود . مثلا يک كار چهاررنگ بايد چهار بار از ماشين عبور كند و هر بار رنگها تنظيم شوند .

به همين دليل در كارهای چهار رنگ بهتر از است از اين نوع ماشينها استفاده نشود چون تجربه اينگونه ثابت كرده است كه در صورت چاپ افست چهار رنگ با دستگاه تک رنگ نتيجه به هيچ وجه قابل قبول نخواهد بود.

چاپ افست برای چاپ استیکر ، چاپ بروشور ، چاپ کاتالوگ ، چاپ پوستر ، چاپ ست اداری ، چاپ سربرگ بسیار مناسب است.

چاپخانه ایران زمین

چاپخانه ایران زمین پیشرو در ارائه انواع خدمات چاپی : چاپ افست کاتالوگ ، چاپ افست بروشور ،چاپ افست استیکر ، چاپ افست ست اداری ، چاپ افست کارت ویزیت و … می باشد که برای سفارش هر نوع خدماتی که مد نظرتان است با ما در ارتباط باشید.

چاپ کاتالوگ
چاپ-افست-کاتالوگ-1
چاپ استیکر
چاپ استیکر بر روی کامیون
چاپ روی پارچه
چاپ روی پارچه فوری-چاپخانه ایران زمین